Ekonomi

Küresel piyasalar haftaya düşük risk iştahıyla başladı

Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin ABD Merkez Bankası’nı (Fed) beklenenden daha uzun süre şahin tutabileceğine dair küresel piyasalarda artan endişeler yeni haftaya da taşındı.

Enflasyonla mücadele dünya çapında merkez bankalarının bir numaralı önceliği olmaya devam etse de, Şubat ayının başından bu yana açıklanan veriler söz konusu çabanın etkinliği konusunda soru işaretleri uyandırıyor.

Fed’in önümüzdeki iki toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, bankanın Haziran ayındaki toplantısında yüzde 55 olasılıkla politika faizini 25 baz puan artıracağı öngörülüyor.

Analistler, açıklanan verilerin enflasyon endişesini beslemesiyle ABD’de istihdam piyasasının sıkı kalmasının söz konusu fiyatlamaları güçlendirdiğini söyledi.

Enflasyonist baskıların artmasıyla birlikte Fed yetkililerinin şahin tutumunun sertleştiğine işaret eden analistler, hafta boyunca üyelerin yönlendirmelerinin yakından takip edileceğini söylediler.

Analistler, Fed Lideri Powell’ın ay başında yaptığı konuşmada bankanın toplantı tutanaklarına dikkat çektiğini belirterek, bu hafta açıklanacak olan Fed toplantı tutanaklarının piyasalar hakkında değerli ipuçları vermesinin beklendiğini söyledi. önümüzdeki dönemde para politikası adımları

Analistler ise hafta boyunca veri takviminin yoğun olduğunu hatırlatarak, bilgiye duyarlılığın yüksek olduğu bu dönemde açıklanacak makroekonomik verilerin piyasalardaki oynaklığı artırabileceğini söylediler.

Bu gelişmeler dolar endeksini destekleyerek üst üste üçüncü hafta yükselişine neden olurken, Brent petrolün varil fiyatı Çin’de ekonominin güçlü kalacağı beklentisiyle yeni haftaya yüzde 0,4 yükselerek 83,1 dolardan başladı.

Bu gelişmelerle birlikte New York borsasında Cuma günü S&P 500 endeksi yüzde 0,28, Nasdaq endeksi yüzde 0,58 değer kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,39 yükseldi. New York borsasında bugün tatil olması nedeniyle süreç gerçekleşmeyecek.

Avrupa yakasındaki güçlü enflasyon hamlesi bölgedeki risk iştahını azaltırken, İngiltere Merkez Bankası (BoE) yetkilileri enflasyonla mücadelede yıl sonuna kadar çok değerli sonuçlar alacaklarını kaydetti.

Analistler, dünya genelinde artan belirsizliklerin Avrupa için de geçerli olduğunu belirterek, açıklanacak makroekonomik bilgilerde enflasyonun seyrine ilişkin ipuçları aranmaya devam edileceğini belirtti.

Bu gelişmelerle birlikte İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,10, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,33, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,25 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,37 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni haftaya sınırlı bir yükselişle başladı.

Japonya ve Güney Kore dışındaki Asya borsalarındaki yükseliş eğilimi ön plana çıkarken, artan risk iştahında Çin Halk Bankası’nın (PBoC) mortgage faizlerini yüzde 3,65’te sabit tutması önemli rol oynuyor.

Analistler, PBoC’nin bugünkü adımlarının, para politikasını olabildiğince genişleyici tutarak Çin’deki ekonomik büyümeyi desteklemeyi amaçladığına dikkat çekti.

Öte yandan bölgede Kuzey Kore kaynaklı artan gerilim piyasalardaki yukarı yönlü hareketi aşındırmaya devam ederken, Kuzey Kore’nin Japonya Denizi (Doğu Denizi) yönünde balistik füze denemeleri yaptığı bildirildi. .

Japonya’da Nikkei 225 endeksi ve Güney Kore’de Kospi endeksi yatay seyrederken, Çin’in Şangay bileşik endeksi yüzde 1,3 ve Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,65 yükseldi.

Yurt içinde Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen BİST 100 endeksi günü yüzde 0,36 kazançla 5.026,83 puandan kapattı.

Cuma gününü yatay bir seyirle 18.8617’de kapatan dolar/TL, bugün bankalararası piyasa açılışında 18.8650’de işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt dışında Türkiye’de tüketici inanç endeksinin, Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) ve Euro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksinin takip edileceğini, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.100 ve 5.150 seviyelerinde olduğunu belirtti. direnç pozisyonu ve 5.000 ve 4.900 puan takviye pozisyonundadır. kaydedildi.

Bugün piyasalarda takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 Almanya Ocak ÜFE

10.00 Türkiye Şubat ayı tüketici güven endeksi

10.00 Türkiye, Aralık ayı uluslararası yatırım pozisyonu

10.00 Türkiye Ocak ayı yurt dışı ÜFE

18.00 Euro Bölgesi, Şubat ayı tüketici inanç endeksi

haberyesilova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu