Yaşam

Fitch: Depremlerin Mali Faturası 4 Milyar Doları Aşabilir

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgedeki çalışmalar devam ederken, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Derecelendirmeleri değerli bir rapor paylaştı. Raporda depremin ekonomik zararı hakkındaydı.

Fitch Ratings, hem Türkiye’yi hem de Suriye’yi etkileyen depremlerde durumun günden güne değişmesi nedeniyle sigortalanabilir zarar üstlenmenin zor olduğunu belirtse de iddia rakamları paylaştı.

Zararın 4 milyar doları bulması veya aşması ihtimali var.

Fitch, sigortalanabilir kaybınız büyük olasılıkla 2 milyar doları aşacağını; hatta 4 milyon dolara ulaşabilir veya aşabilir. diyor. Ancak bölgedeki düşük sigorta kapsamı nedeniyle sigortalı hasarın daha düşük olabileceği, 1 milyar dolar civarında olabileceği belirtildi.

Ayrıca Türkiye ve Suriye’de etkilenen birçok bölgede sigortalı hasarların değerli bir kısmının reasürans ile karşılanabileceği belirtiliyor. düşük sigorta kapsamımümkün olduğunca kaydedildi.

Fitch, 1999 İzmit depreminden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Havuzu’na (DASK) dikkat çekerek, insan kayıplarını, dolaylı kayıpları veya işyerlerinin etkilerini karşılamadığını söyledi. Ayrıca Türkiye’de beyin sarsıntısı sigortası zorunlu olmakla birlikte, çok sık kullanılmaz da rapora dahil edildi. Bu nedenle, etkilenen bölgelerdeki konutların birçoğunun sigortasının olmadığı da bildirildi.

yazihanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu